Nasze Działania

Stowarzyszenie Wspólne Podgórze zostało zarejestrowane w 2023 roku,  ale współpracujemy już od wielu lat!

Ankiety Potrzeb Mieszkańców

Twoje zdanie jest dla nas niezwykle ważne. Działając terenie dzielnicy rozmawiamy z naszymi sąsiadami i znamy już niektóre potrzeby mieszkańców poszczególnych osiedli, a teraz chcielibyśmy poszerzyć listę priorytetów, tak by w przyszłej radzie dzielnicy działać jeszcze sprawniej dla Was - naszych sąsiadek i sąsiadów.

Ankieta Potrzeb  Osiedle Kabel

Ankiet Potrzeb Stare Podgórze

"Jakiego Podgórza Chcemy?"  

Spotkanie Otwarte w Spółdzielni Ogniwo przy ul. Smolki 11a 

Czwartek 30.11.2023

Spotkaliśmy się z Wami by porozmawiać w luźnej atmosferze - jeszcze przed wyborami do Rady Dzielnicy (10 grudnia)

Podczas spotkania dyskutowaliśmy o sąsiedzkiej ankiecie, powiemy, co rada może zrobić, jak możemy współpracować, a przede wszystkim poznamy się lepiej. 


Podgórski Festiwal przy Forcie św. Benedykta

Październik 2023
Organizatorka: Anna Gulińska

Miejsce: Łąka przy Forcie św. Benedykt

Opis: Pierwsza edycja spotkania integracyjnego dla psiarzy zgromadziła 20 uczestników (człowiek+pies), dla których były przygotowane konkursy oraz smakołyki.  Festiwal został zorganizowany we współpracy z lokalnym sklepem zoologicznym Animal Zoone. Przy okazji wydarzenia trwała zbiórka rzeczy dla schroniska KTOZ przy Rybnej. 

Piknik “Od Juniora do Seniora” 

Wrzesień 2023
Organizator: Rafał Zawiślak

Miejsce: zieleniec przy Orliku przy ul. Myśliwskiej

Dzięki partnerom, którzy licznie włączyli się w wydarzenie, odbyły się zajęcia twórcze, edukacyjne i ruchowe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Piłka nożna, taniec, zajęcia ogólnorozwojowe, robotyka, angielski i wiele innych. Była to też okazja by dowiedzieć się o Budżecie Obywatelskim, porozmawiać z wnioskodawcami i zapoznać się z ich projektami. Zrobiliśmy burzę mózgów, aby pozbierać pomysły, które mogłyby zostać złożone w kolejnej edycji. Wypowiedzieli się dorośli, ale dzieci również pokazały nam czego im brakuje w Płaszowie.


Protesty przeciwko sprzedaży zabytkowego budynku Straży Pożarnej Podgórza przy ulicy Zamoyskiego

Wrzesień 2023

Osoba odpowiedzialna: Igor Jurkowski

Miejsce: ulica Zamoyskiego

Kompleks budynków po remizie stanowi własność Miasta, ale w 2021 r. została podjęta decyzja o pozbyciu się go z zasobu komunalnego. Już wtedy podniosły się głosy protestu, które na jakiś czas odroczyły działania urzędu. W sierpniu tego roku temat powrócił - na działce pojawili się geodeci, od których sąsiedzi dowiedzieli się, że tym razem miasto planuje doprowadzić do sprzedaży. W odpowiedzi zaczęliśmy szukać sposób trwałego zabezpieczenia remizy - namówiliśmy radnych miejskich do przygotowania odpowiednich projektów uchwał oraz uruchomiliśmy petycję, którą podpisało ponad 400 osób. 

Ostatecznie Rada Miasta Krakowa wycofała zgodę na sprzedaż, a bez niej urzędnicy nie mogą ogłosić przetargu. Kolejnym wyzwaniem, które przed nami stoi jest wypracowanie takiej formuły użytkowania budynków, aby nie popadały w dalszą ruinę ale służyły lokalnej społeczności.


Urodziny Parku Bednarskiego

Lipiec 2023
Zaangażowani: Anna Gulińska i Maciej Fijak

Miejsce: Park Bednarskiego

W lipcu przejęliśmy od Akcji Ratunkowej dla Krakowa odpowiedzialność za nową podgórską tradycję - organizację pikniku. Pierwszy taki piknik odbył się w roku okupacji Parku, w 125. rocznicę jego otwarcia. 

W programie oprócz urodzinowego tortu znalazło się spotkanie z Wojciechem Bednarskim, wnukiem założyciela parku, oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem wraz z przedstawicielami Rady Dzielnicy XIII. Zbieraliśmy również opinie i pomysły na ulepszenie parku (które przekazaliśmy odpowiednim jednostkom miejskim), a przede wszystkim miło spędziliśmy czas w gronie kilkudziesięciu osób. W organizacji wydarzenia wsparła nas Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych.


Renowacja Leśnego Laboratorium Zabaw

czerwiec - lipiec 2023
Zaangażowani: Filip Piwowarczyk, Igor Jurkowski, Piotr Grobler

Miejsce: Polana przy ul. Redemptorystów (przy kapliczce)

Naszym pierwszym wspólnym projektem była renowacja Leśnego Laboratorium Zabaw na polanie Redemptorystów. Jest to niewielki, naturalistyczny plac zabaw, którego główną atrakcją jest kuchnia błotna. Niestety przez kilka lat użytkowania mocno się zużył i zaczął bardziej odstraszać niż zachęcać do zabawy. By to zmienić, skontaktowaliśmy się z zarządem zieleni, który odpowiada za ten teren i zaproponowaliśmy współpracę. Przedstawiliśmy konkretny projekt i wzięliśmy udział w jego realizacji. Dzięki naszej inicjatywie Laboratorium nie tylko zostało odnowione, ale również wzbogaciło się o nowe elementy. 

Budżet Obywatelski to szczególne narzędzie wpływu na nasze najbliższe otoczenie. Korzystamy z niego by krok po kroku wprowadzać zmiany na lepsze. 

Oto nasze projekty, które wygrały w ostatnich latach: 


2023: 



2022: 



2021: 


Przed powstaniem Wspólnego Podgórza angażowaliśmy się w inne inicjatywy na rzecz dzielnicy:


Łukasz Grodzicki w styczniu 2021 powołał do życia Zielone Podgórze - inicjatywę która promuje zielone zmiany w naszej dzielnicy. Działania są skoncentrowane  wokół  kwartału - od Ronda Matecznego, przez ulice Mitery, Śliskia, Krasickiego, Przedwiośnie aż do ul. Smolki .


Maciej Fijak ze wsparciem Piotra Groblera animowali dwie akcje: Nowe życie Fortu św. Benedykt (od kwietnia 2021) oraz zablokowali sprzedaż miejskiej działki przy ul. Prokocimskiej (luty 2022)


Filip Piwowarczyk i Maciej Fijak odegrali znaczącą rolę w nakłonieniu Zarządu Zieleni Miejskiej do ograniczenia zakresu ingerencji w Park Bednarskiego umiejętnie łącząc fachową wiedzę z obywatelskim sprzeciwem, którego kulminacją był rodzinno-sąsiedzki protest w parku (lipiec 2021)


Maciej wraz z Jackiem Młynarzem są mocno zaangażowani w sprawę przekształcenia terenu dawnego obozu KL Płaszów w muzeum walcząc o uwzględnienie głosu mieszkańców okolicy i powstrzymanie negatywnych skutków tej inwestycji


Rafał Zawiślak i Jacek Młynarz jako radni obecnej kadencji na co dzień skutecznie zabiegają o sprawy swoich okręgów i całej dzielnicy