Wspólne Podgórze 

to Ludzie

Od lat działamy na rzecz lokalnej społeczności, połączyliśmy siły bo wspólnie możemy więcej. Poznaj nas!

Wspólne Podgórze 

Poznaj nasz zespół! 

Barbara Grobler

Anna Gulińska

Mieszkanka Podgórza, prezeska Spółdzielni Ogniwo – niezależnej księgarnio-kawiarni i instytucji kultury zlokalizowanej przy ul. Smolki, trzykrotnie nagradzanej tytułem Księgarni Roku w plebiscycie Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Z wykształcenia historyczka, doświadczenie zawodowe zdobywała w krakowskich instytucjach pozarządowych, działających na rzecz aktywizacji lokalnych społeczności. Menadżerka, kuratorka wydarzeń kulturalnych, koordynatorka projektów, inicjatorka i współorganizatorka wydarzeń sąsiedzkich w Podgórzu. 

Ma doświadczenie w składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Była Ambasadorką Lokalnej Partycypacji. W Podgórzu zainicjowała i współorganizowała Dzień Sąsiada w Spółdzielni Ogniwo, Pierwszy Podgórski Psi Festiwal, Piknik z okazji 127. urodzin Parku Bednarskiego. 


Członkini Rady Dzielnicy Podgórze z okręgu 7

Barbara Grobler

Mieszkanka Podgórza, pracowniczka IT, działa w stowarzyszeniu Wymiar Społeczny, współtworzy ofertę kulturalną działającej w Podgórzu Spółdzielni Ogniwo, pragnie mieszkać w dzielnicy, w której uwzględnione są różnorodne potrzeby mieszkańców, szczególnie interesują ją rozwiązania sprzyjające dzieciom i rodzicom; interesują ją także kwestie lokatorskie oraz ochrona dziedzictwa kultury i przyrody.

Dorota Kawęcka

Od 7 lat z dumą mówi o sobie “podgórzanka”. Pracuje jako dyrektorka biura poselskiego Darii Gosek-Popiołek, gdzie koordynuje pracę zespołu i wspieraa posłankę merytorycznie w zakresie polityki kulturalnej, ochrony przyrody i ekonomii społecznej. 

Jako menadżerka kultury i specjalistka ds. pozyskiwania funduszy współtworzy podgórską Spółdzielnię Ogniwo, czyli księgarnio-kawiarnię i miejsce integracji mieszkańców. W ramach studiów podyplomowych "Ochrona Przyrody" na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, opracowała ekopsychologiczną ścieżkę wokół Kamieniołomu Libana. Bardzo ważne jest dla niej dobre sąsiedztwo i życie w przyjaznej, zielonej okolicy. 


Filip Piwowarczyk

Wraz z rodziną mieszka w Starym Podgórzu gdzie jego korzenie sięgają cztery pokolenia wstecz. Mieszkał w wielu miejscach w trakcie moich podróży lecz tu czuje się najlepiej. Tu wychowuje dwójkę małych dzieci i chciałby dołożyć starań, aby Podgórze rozwijało się i było jak najlepszym miejscem do życia.

Z zawodu Architekt i Urbanista. Ukończył Politechnikę Krakowską, a doświadczenie zawodowe zdobywał w Danii, Holandii, Chinach i Kanadzie. Chciałby wykorzystać swoją wiedzę, aby czuwać nad zrównoważonym rozwojem dzielnicy oraz zachowaniem jej wyjątkowego klimatu.

Od kilku lat jest zaangażowany w działanie na rzecz dzielnicy. Jego umiejętność czytania dokumentacji budowlanej pozwoliła merytorycznie negocjować i skutecznie zmniejszyć  skalę remontu Parku Bednarskiego chroniąc jego unikalny charakter. Wraz z kolegami ze Wspólnego Pogórza doprowadził także do rewitalizacji placu zabaw Laboratorium Leśne na Krzemionkach.

W Radzie Dzielnicy chce monitorować planowane inwestycje związane z urbanistyką  i architekturą. Informować mieszkańców o planach  miasta i umożliwić zabieranie głosu na ich temat. Chciałby wspierać projekty budżetu obywatelskiego i ich realizację, zabiegać o rozwój i spójność pieszo-rowerowej infrastruktury komunikacyjnej oraz wspierać rozwój projektów służących lokalnej społeczności np. rewitalizacja ul.Kalwaryjskiej czy stadionu przy ul.Parkowej.

Uważa, że warto się włączyć w rozwiązywanie wszelkich małych i dużych problemów od nierównego chodnika do remontu całej ulicy.

Członek Rady Dzielnicy Podgórze okręgu 5

Igor Jurkowski

Krakus, Podgórzanin, kierownik działu technologicznego, członek zarządu wspólnoty, działacz miejski. Po spędzeniu 8 lat poza Polską, i mieszkaniu w 5 różnych krajach, powrócił do swojego matecznika i osiadł w Podgórzu, w którym od razu zaczął działać na rzecz terenów zielonych, placów zabaw i ochrony zabytków. W radzie dzielnicy chce skupić swoje działania na sprawach urbanistycznych i infrastrukturalnych - współtworząc Podgórze zielone, przyjazne mieszkańcom, które nie zapomina o swoich korzeniach i nie dopuszcza do tego, aby unikatowe aspekty naszej dzielnicy popadały w ruinę. Popołudniami można często spotkać go na placu zabaw lub w parku.

Członek Rady Dzielnicy Podgórze okręgu 3

Łukasz Grodzicki

Jestem Państwa sąsiadem z ul. Śliskiej. Urodziłem się w Krakowie, a w Podgórzu mieszkam i działam już ponad 4 lata. Promuję zmiany w dzielnicy na grupie lokalnej @ZielonePodgórze, a także biorę udział w lokalnych inicjatywach dla naszej okolicy. 

Na poziomie miejskim już od 2013 roku działałem na rzecz stworzenia Parku przy Karmelickiej oraz angażowałem się w konsultacje remontu Parku Bednarskiego.

Co roku zgłaszam projekty do Budżetu Obywatelskiego dla naszej dzielnicy.
Dwa z nich niedawno zdobyły dużo głosów od mieszkańców dzielnicy i będą wykonane już w 2024 roku:

Członek Rady Dzielnicy Podgórze okręgu 2

Piotr Grobler

Podgórzanin z wyboru, Sądeczanin z pochodzenia. Od ponad 10 lat działa na rzecz społeczności Krakowa i Podgórza. W biurze poselskim Darii Gosek-Popiołek odpowiada za interwencje lokalne. W czasie wolnym, współtworzy inicjatywy takie jak stowarzyszenie Wspólne Podgórze, Spółdzielnia Ogniwo czy Kolektyw Wesoła.

Był zaangażowany w wiele protestów takich jak okupacja Rynku Głównego organizowana przez ruch lokatorski (2012), „Budimex, zostaw drzewa na osiedlu Avia w spokoju!” (2016) czy Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom (2021-22), ale potrafi też konstruktywnie współpracować z Urzędem Miasta.

Przyczynił się do powstania Budżetu Obywatelskiego w Krakowie, a następnie wiele lat reprezentował stronę społeczną w Radzie Budżetu, brał udział w licznych konsultacjach dokumentów strategicznych oraz zainicjował powstania Klastra Zabłocie. Jest aktywnym działaczem ruchów miejskich - w naszym mieście inicjował Forum Mieszkańców i Mieszkanek Krakowa (2013) oraz Koalicję Ruchów Krakowskich (2023), na gruncie ogólnopolskim był członkiem Zarządu w Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich.
Jego dotychczasowe zaangażowanie na rzecz dzielnicy to między innymi wsparcie działań zmierzających do powstania parku Stacja Wisła w 2015 roku oraz zablokowania sprzedaży fortu św. Benedykt w roku 2021. Jest autorem projektu Zieleń na Plac Bohaterów Getta!, który wygrał w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego i jest przygotowywany do realizacji.

Jacek Młynarz 

Krakowianin z urodzenia, od niemal 20 lat mieszkaniec Podgórza. Członek Rady Dzielnicy XIII Podgórze trzech kolejnych kadencji (od 2011 roku) z okręgu nr 9 (okręg obejmujący starą część osiedla Kabel i okolice). Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Kabel. Zawodowo pracownik samorządowy, prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, fotografii, podróży i książek. Od pół roku realizuje się jako tata Mikołaja. 

Przez 12 lat bycia członkiem Rady udało mi się nieco zmienić okolicę, w której mieszkam. Z mojej inicjatywy powstał parking wzdłuż ulicy Dworcowej oraz siłownia zewnętrzna przy ul. Prokocimskiej. Dzięki moim działaniom metamorfozę przeszło Przedszkole nr 129, wykonane zostały nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż ulicy Wielickiej i Dworcowej. Doprowadziłem do powołania na osiedlu Kabel klubu seniora, wspieram i zapewniam finansowanie z Rady Dzielnicy dla osiedlowych pikników sąsiedzkich, współorganizuję spotkania sąsiedzkie. Jestem autorem kilku zwycięskich zadań w Budżecie Obywatelskim, a wspólnie z innymi członkami Rady przyczyniłem się w ten sposób do realizacji szeregu inwestycji wokół Zalewu Bagry. Od samego początku aktywnie pilnuję tematu ochrony osiedla Kabel przed zalewaniem. Wspierałem mieszkańców w działaniach protestacyjnych związanych z powstawaniem KL Plaszow. Walczyłem o zatrzymanie sprzedaży fortu św. Benedykta i opracowanie dla niego alternatywnej koncepcji zagospodarowania. Ostatnio działałem na rzecz zatrzymania sprzedaży działek miejskich przy ulicy Prokocimskiej w celu budowy na ich terenie nowej siedziby przedszkola. Aktywnie działałem również na rzecz samej Rady - założyłem konto Dzielnicy na FB, odpowiadałem za powstanie logotypu Dzielnicy, pod moim okiem powstała nowa strona dzielnicy, a niemal rewolucję przeszedł biuletyn dzielnicowy „Głos Podgórza”. 

Przez te wszystkie kadencje w Radzie Dzielnicy angażowałem się głównie w sprawy infrastrukturalne, związane z planowaniem przestrzennym, zielenią oraz kulturą. Nieobce były mi również tematy związane z edukacją i bezpieczeństwem. Na podobnych problemach będę chciał się skupić w kolejnej kadencji, wychodząc jednak cały czas naprzeciw aktualnym potrzebom. 

Członek Rady Dzielnicy Podgórze z okręgu 9

Maciej Fijak

Od niemal 10 lat mieszka z rodziną na osiedlu Kabel, gdzie aktywnie działa na rzecz najbliższej okolicy. Zaangażowany w sprawy miasta regularnie interweniuje w tematach ważnych dla dzielnicy. Był inicjatorem działań na rzecz powstrzymania sprzedaży podgórskiego fortu św. Benedykt oraz miejskich działek przy ul. Wielickiej. Jest także inicjatorem Podgórskiej Mapy Rzemieślników, która wspiera lokalnych przedsiębiorców. 

Po jego petycji dotyczącej walki z uciążliwościami odorowymi na terenie XIII Dzielnicy prezydent zapowiedział remont oczyszczalni. Współpracował przy wielu zwycięskich projektach w Budżecie Obywatelskim – m.in. "Zasadźmy wspólnie Las Krakowian"i  "Park Białe Morza". Jako Ambasador Lokalnej Partycypacji wspiera sąsiadów i sąsiadki w tworzeniu dobrego i wspierającego społeczeństwa lokalnego m.in. przez organizację narad sąsiedzkich na terenie os. Kabel. 

Absolwent stosunków międzynarodowych i studiów menadżerskich. Podgórze przemierza zazwyczaj pieszo razem z Benkiem, adopciakiem z krakowskiego schroniska.


Członek Rady Dzielnicy Podgórze okręgu 8

Rafał Zawiślak

Jestem zaangażowanym społecznie mieszkańcem Płaszowa, gdzie mieszkam z moją rodziną od ponad 30 lat. W 2015 roku byłem inicjatorem protestu przeciw budowie parkingu Park&Ride
w Małym Płaszowie na terenie zieleńca. Wraz z innymi mieszkańcami Płaszowa doprowadziliśmy do zmiany lokalizacji tego parkingu, dzięki czemu uratowany zieleniec służy nam swoją zielenią do dnia dzisiejszego, a zorganizowany w ten czas Piknik sąsiedzki, udowodnił jak ważnym elementem dla okolicznych mieszkańców jest dostęp do osiedlowych terenów zielonych.
Jako członek Rady Dzielnicy XIII Podgórze, w trakcie VIII kadencji, w latach 2018-2023, zajmowałem się rozwiązywaniem tych całkiem małych jak i większych problemów z całego Podgórza.
Od wielu lat jestem propagatorem idei Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.
Jako były członek Rady budżetu obywatelskiego uczestniczyłem w licznych wydarzeniach związanych z aktywizowaniem mieszkańców Krakowa do tej formy partycypacji społecznej.
Dzięki moim zwycięskim projektom w Budżecie obywatelskim takim jak: „Zielony Skwer Ptasi Zagajnik przy ul Myśliwskiej” (rok 2021), „Rolkowisko Freestyle Płaszów” (rok 2022), „Zielony Skwer Ptasi Zagajnik przy ul Myśliwskiej – 2 etap” (rok 2023), czy „Dostawienie ławek i leżaków na Zielonym Skwerze przy ul. Lipskiej” (rok 2023), dostałem możliwość zmienienia przestrzeni, w której żyjemy na lepszą, bardziej funkcjonalną i zieloną.

We wrześniu 2023 r. współorganizowałem „Piknik rodzinny od juniora do seniora” na zieleńcu przy ul. Myśliwskiej, w którym uczestniczyło ponad 500 osób z naszej okolicy.

Jazda na rolkach to moja pasja i główna aktywność sportowa, dlatego zabiegam o poprawę znajdującej się w Podgórzu infrastruktury sportowej.
Zdaję sobie sprawę jak ważna jest miejska przyroda, bez której ciężko byłoby nam funkcjonować w mieście. Stąd moja nieustająca walka o każdy zielony skrawek zieleni w Podgórzu. Jestem również miłośnikiem zwierząt domowych oraz dziko żyjących, których los nie jest mi obojętny.

Członek Rady Dzielnicy Podgórze z okręgu 17